Jak si vybrat správný způsob studia jazyků?

18.08.2014

Cizí jazyky jsou v životě potřeba. O tom není sporu. Čím dál častěji se hovoří i o nutnosti znát minimálně dva světové jazyky. Jak se je ale naučit? Spoléhat na znalosti ze školy? Chopit se toho sám? Zaplatit si za kurz v jazykové škole?

I přesto, že jazykové vzdělávání v našem školství prošlo řadou změn k lepšímu, se naprostá většina studentů i jejich rodičů shoduje, že znalosti ze školy nejsou dostatečné. Možností, jak jinak proniknout do světa cizích jazyků mají lidé několik: soukromé hodiny, skupinové kurzy v jazykových školách, zahraniční brigáda či studium. K zahození není ani spolupráce s mezinárodními spolky, které se v Česku starají o zahraniční studenty a populární jsou i online možnosti vzdělávání.

Co když to nejde?

Není to ale vždy jednoduché. Pro samostudium musíte mít dostatek motivace a cesta do zahraničí není zadarmo. Pokud nemáte dostatek motivace, času nebo prostředků k vycestování, je nejlepší možností svěřit se do rukou odborníků a vybrat si kurz v jazykové škole či lekce u soukromého učitele.

Není jazykovka jako jazykovka

Pokud se rozhodnete pro jazykovou školu, máte obrovský výběr, ale i složité rozhodování, jakou vzdělávací instituci si vybrat. Existuje nepřeberné množství jazykových škol, jazykové instituty, ale i soukromí lektoři.

Různí lidé vybírají jazykové školy podle různých hledisek. Někdo vybírá podle lokality a času, aby nemusel daleko dojíždět a výuka se mu nekřížila se školou nebo prací. Jiným jde zejména o kvalitu. Tím je i student ekonomie Radek. Ten se chtěl začít učit zcela od nuly francouzštinu. „Chtěl jsem kvalitní výuku, tak jsem se snažil hledat reference na internetu a založil jsem několik diskusí. Tam mi studenti z Brna radili, kde se francouzsky nejlépe naučím. Bylo to dost časově náročné, ale vybral jsem si opravdu dobře,“ shrnuje student.
 
FairList – nový projekt, který shromažďuje reference
V džungli jazykové výuky se rozhodli udělat pořádek autoři projektu FairList.cz. „Sbíráme hodnocení jazykových kurzů, podle kterých si zájemci můžou u nás kurzy vybírat. Trh s jazykovým vzděláním je dnes nepřehledný a zájemci často při výběru tápou a nemají potřebné informace. Přitom reference studentů jsou jedním z nejspolehlivějších způsobů, jak zjistit kvalitu škol a lektorů. Proto jsme se rozhodli reference sbírat a poskytovat je veřejnosti,“ představil činnost projektu Martin Smutek, který se stará o marketing.

Komunita na facebooku