Věk ani pokročilost v Langevo nehrají roli

12.11.2014
Věk ani pokročilost v Langevo nehrají roli

Langevo nijak neomezuje, kdo se s jeho pomocí může učit cizí jazyk. Pro koho je ale nejvhodnější? Jak se s ním efektivně učit? Pojďme se na problematiku podívat podle několika kritérií.

Věk nehraje roli

Přestože se jedná o hru, není zaměřena jen na mladší publikum. Pěstovat si svou virtuální farmu pro odreagování se již dávno nepovažuje za dětinskou záležitost. Ve hře najde Langevo zalíbení jak spousta dospělých, tak i děti.

Informace a výhody předplatného Langevo Informace a výhody předplatného Langevo

Kromě řady různorodých slovíček, která už jsou v Langevo zadána, si můžete přidávat svá vlastní slovíčka. Děti a dospívající si mohou procvičovat slovíčka ze školy, z domácích úkolů, z učebnic, z počítačových a stolních her.

Dospělí si mohou zadávat slovíčka, na která narazili v kurzové učebnici, v knížce pro samouky, v jazykovém kurzu, v časopisech, v odborných článcích, v beletrii, v oblíbených filmech.

Jazyková pokročilost a strategie učení

Langevo může být přínosné jak pro úplné začátečníky, tak pro pokročilejší studenty či profesionály. Všechny úrovně můžeme potvrdit z vlastní zkušenosti.

Každý bude program možná používat malinko jinak, aby to více vyhovovalo jeho potřebám. Pro zajímavost si uvedeme příklady strategií pro jednotlivé pokročilosti.

Začátečníci

Informace a výhody předplatného Langevo

Začátečníci budou asi nejčastěji využívat slovní zásobu připravenou v programu. Budou se více spoléhat na nahrávky výslovnosti a někdy také na obrázky, jakožto mnemotechnickou pomůcku. I když je pohodlnější oklikat si testy pouze výběrem z možností, pro začátečníky bude velmi užitečná možnost využít buď diktátu nebo přepisu slovíčka. Pomůže jim to s poslechem jazyka i se správným pravopisem. Pro takové studenty bude nesmírně důležité často se k učivu vracet, k čemuž je však motivuje také samotná hra.

Mírně pokročilí a falešní začátečníci

Informace a výhody předplatného Langevo

Mírně pokročilí studenti nebo falešní začátečníci už mohou kromě připravených slovíček vzít zavděk možností přidávat si vlastní slovní zásobu. Tu budou nejčastěji čerpat z učebnic, materiálů pro jazykové kurzy, zjednodušené četby, zápisků ze školy nebo kurzů. Testy budou kombinovat, aby dosáhli co nejlepšího výsledku. Právě falešní začátečníci, kterým mohlo zapamatování slovíček v minulosti činit velké potíže, pak rychle zaznamenají rozdíl v tom, jak jim jde učivo rychle do hlavy.

Pokročilí a profesionálové

Informace a výhody předplatného Langevo

Langevo ale využijí také pokročilí studenti nebo dokonce profesionálové, kteří si rovněž potřebují neustále rozšiřovat a osvěžovat slovní zásobu. Ti první ocení možnost zadávat si slovíčka z filmů, knih, časopisů, přípravných kurzů na mezinárodní zkoušky. Druzí si budou přidávat slovní zásobu z odborné literatury, z příprav na konference, překladové výrazy. I pro zkušené studenty je v Langevo připravena řada zajímavých slovíček vysoké úrovně pokročilosti. Tito uživatelé budou nejčastěji používat test výběrem z možností, protože mají pravopis i výslovnost už v malíku.

Filtry pro výběr slovíček

Noví uživatelé si na začátku nastavují, jak jsou v jazyce pokročilí. Program si údaje zapamatuje a přednostně vám u políček rostlin nabízí slovíčka z vybraných úrovní. Filtr jde později jednorázově změnit přímo při výběru, takže ani o další slovíčka nepřijdete.

Vhod mohou přijít také ostatní filtry. Při výběru slovíček do balíčku si tak můžete zobrazit pouze slovíčka se zvukem, případně s obrázkem. Můžete je kombinovat.

Při zadávání vlastních slovíček doporučujeme uvádět obtížnost slovíčka. V budoucnu se vám údaj může hodit při třídění.

Jak využíváte Langevo vy? Osvědčili se vám nějaké další strategie učení? Napište nám!

Komunita na facebooku