Věk ani pokročilost v Langevo nehrají roli

Věk ani pokročilost v Langevo nehrají roli

Langevo nijak neomezuje, kdo se s jeho pomocí může učit cizí jazyk. Pro koho je ale nejvhodnější? Jak se s ním efektivně učit? Pojďme se na problematiku podívat podle několika kritérií.

Věk nehraje roli

Přestože se jedná o hru, není zaměřena jen na mladší publikum. Pěstovat si svou virtuální farmu pro odreagování se již dávno nepovažuje za dětinskou záležitost. Ve hře najde Langevo zalíbení jak spousta dospělých, tak i děti.

Kromě řady různorodých slovíček, která už jsou v Langevo zadána, si můžete přidávat svá vlastní slovíčka. Děti a dospívající si mohou procvičovat slovíčka ze školy, z domácích úkolů, z učebnic, z počítačových a stolních her.

Dospělí si mohou zadávat slovíčka, na která narazili v kurzové učebnici, v knížce pro samouky, v jazykovém kurzu, v časopisech, v odborných článcích, v beletrii, v oblíbených filmech.

Jazyková pokročilost a strategie učení

Langevo může být přínosné jak pro úplné začátečníky, tak pro pokročilejší studenty či profesionály. Všechny úrovně můžeme potvrdit z vlastní zkušenosti.

Každý bude program možná používat malinko jinak, aby to více vyhovovalo jeho potřebám. Pro zajímavost si uvedeme příklady strategií pro jednotlivé pokročilosti.

Začátečníci

Začátečníci budou asi nejčastěji využívat slovní zásobu připravenou v programu. Budou se více spoléhat na nahrávky výslovnosti a někdy také na obrázky, jakožto mnemotechnickou pomůcku. I když je pohodlnější oklikat si testy pouze výběrem z možností, pro začátečníky bude velmi užitečná možnost využít buď diktátu nebo přepisu slovíčka. Pomůže jim to s poslechem jazyka i se správným pravopisem. Pro takové studenty bude nesmírně důležité často se k učivu vracet, k čemuž je však motivuje také samotná hra.

Mírně pokročilí a falešní začátečníci

Mírně pokročilí studenti nebo falešní začátečníci už mohou kromě připravených slovíček vzít zavděk možností přidávat si vlastní slovní zásobu. Tu budou nejčastěji čerpat z učebnic, materiálů pro jazykové kurzy, zjednodušené četby, zápisků ze školy nebo kurzůTesty budou kombinovat, aby dosáhli co nejlepšího výsledku. Právě falešní začátečníci, kterým mohlo zapamatování slovíček v minulosti činit velké potíže, pak rychle zaznamenají rozdíl v tom, jak jim jde učivo rychle do hlavy.

Pokročilí a profesionálové

Langevo ale využijí také pokročilí studenti nebo dokonce profesionálové, kteří si rovněž potřebují neustále rozšiřovat a osvěžovat slovní zásobu. Ti první ocení možnost zadávat si slovíčka z filmů, knih, časopisů, přípravných kurzů na mezinárodní zkoušky. Druzí si budou přidávat slovní zásobu z odborné literatury, z příprav na konference, překladové výrazy. I pro zkušené studenty je v Langevo připravena řada zajímavých slovíček vysoké úrovně pokročilosti. Tito uživatelé budou nejčastěji používat test výběrem z možností, protože mají pravopis i výslovnost už v malíku.

Filtry pro výběr slovíček

Noví uživatelé si na začátku nastavují, jak jsou v jazyce pokročilí. Program si údaje zapamatuje a přednostně vám u políček rostlin nabízí slovíčka z vybraných úrovní. Filtr jde později jednorázově změnit přímo při výběru, takže ani o další slovíčka nepřijdete.

Vhod mohou přijít také ostatní filtry. Při výběru slovíček do balíčku si tak můžete zobrazit pouze slovíčka se zvukem, případně s obrázkem. Můžete je kombinovat.

Při zadávání vlastních slovíček doporučujeme uvádět obtížnost slovíčka. V budoucnu se vám údaj může hodit při třídění.

Jak využíváte Langevo vy? Osvědčili se vám nějaké další strategie učení? Napište nám!